Co si představit pod pojmem, kdy je dluh promlčený? Je to téma, které se v moderní době skloňuje stále častěji. Někteří dlužníci si myslí, že to znamená konec celé záležitosti jednou provždy, což není vždy a všude úplně pravdou. Pojďme si proto rozebrat celou problematiku podrobněji, protože je velmi podstatná jak z pohledu věřitele, tak i někoho, kdo je exekucí postižen. Jak by řekl klasik, neznalost zákona nebo vyhlášky neomlouvá, k legislativě je třeba přistupovat velmi zodpovědně. Možná víte, že klasická promlčení doba dluhu je tříletá. Ale pozor, pokud do hry vstoupí rozhodnutí soudu, prodlužuje se, a to na více než trojnásobek! Co všechno byste o této problematice měli vědět?
Promlčení exekuce
Tříletý standard znají snad všichni
Jak dlouho vlastně trvá promlčení exekuce? Existuje vůbec takový pojem? S jakými čísly lze v tomto případě operovat? Občanský zákoník mluví jasně, standardní lhůta je tříletá. I když se používá slovní spojení s exekucí, ten právní, který se běžně uvádí v různých listinách, je „promlčení dluhu“, stejně jako „promlčení pohledávky“. Jednoduše řečeno, promlčet exekucí totiž fakticky nelze. Odkdy se tato lhůta promlčení dluhu, která má trvat za běžných podmínek tři roky, vlastně uvádí? Zjednodušeně řečeno, od chvíle, kdy se mohl věřitel přihlásit o svou pohledávku, respektive požádat soud o spolupráci v této věci. Platí to pro případy, kdy není promlčecí lhůta stanovená dohodou obou stran, tady je maximum dokonce 15 let.
Kdy promlčecí lhůta přestane běžet?
Existují také dva základní případy, kdy se proces tzv. promlčení exekuce zastaví. Je to tehdy, pokud je věřitel uznán za oprávněného soudním verdiktem, potažmo se dlužník vyjádří, že je dluh spravedlivý a uzná jej. Je to hlavně v případě, kdy dlužník nejen mluví, ale také koná, například pošle část splátky dluhu. Pozor, v případě, že soud uzná nároky věřitele, jde promlčecí lhůta znovu od začátku. Důležité je, že tentokrát bude desetiletá!
Co když věřitel vznese nároky později?
Pokud by tato dekáda uplynula bez nějakých dalších kroků ze strany věřitele a ten se odhodlal k soudnímu či exekučnímu řešení až poté, existuje efektivní obrana pro dlužníka. Ten může v každém případě podat tzv. „námitku promlčení exekuce“. Nejprve ji soud musí schválit, což bude chtít pevné nervy ze strany jejího podavatele. Nárok na obnovu exekučního řízení pak věřitel už mít nebude, takže byste byli po této stránce chráněni. Jednoduše, pohledávka je promlčená, takže argument k cestě formou exekuce chybí. Jinými slovy, dluh se stává nevynutitelným (právní formou) a záleží na dlužníkovi, zda jej uzná nebo ne.
- Pokud byste návrh na promlčení vůbec nepodali, neaktivuje se u soudu sám od sebe.
- Promlčení exekuce může mít různou dobu, existují totiž tzv. zvláštní promlčení lhůty.
- Vždy si každý krok dobře rozmyslete, ideálně se také poraďte s právními profesionály.
Jaká práva nejsou promlčena?
Ačkoliv promlčení exekuce jako takové je chybným výrazem, protože exekuční řízení nemůže být promlčeno, nyní mluvíme o dluhu. Dle občanského zákoníku se však některé dluhy promlčet nemohou, je to například právo vlastnické nebo právo na výživné nezaopatřeného dítěte, což jsou dvě položky, které jsou výjimkou ze zcela pochopitelných důvodů. Patří sem ještě například právo na vykoupení reálného břemene.
Nikdy neodkládejte rozhodnutí na neurčito
Lze namítnout promlčení pohledávky, alespoň formálně, ale máte na to jen patnáct dní času. Což v praxi znamená, že byste se měli rozhodnout rychle. Některé vymáhací společnosti počítají s tím, že neznáte aktuální právní systém dostatečně dobře a v případě, že se setkáte s dopisem, který po vás chce okamžitou úhradu dluhu, zaleknete se a zaplatíte. Mimochodem, promlčecí lhůty neběží v některých vybraných případech, jako jsou dluhy mezi manžely nebo zastoupeným a zákonným zástupcem, případně mezi dvěma osobami v téže domácnosti, kde by to byl v podstatě nesmysl.