Obáváte se, jestli na vás není vedeno nějaké exekuční řízení? Podobný strach je zbytečný, protože si můžete brzy ověřit, jak se vlastně věci opravdu mají. Zjistit podobné informace není náročné, stačí vědět, kde přesně je hledat. Dnešní doba žije online, to praxi znamená, že spoustu dat je možné nalézt prostřednictvím internetové přípojky. Cesta je poměrně jednoduchá, což platí i pro zájemce, kteří si s počítači a mobily stále ještě příliš nerozumějí. Nemusíte chodit daleko a není nutné, abyste vyřizovali velmi dlouhé telefonické hovory. Na druhou stranu, existují i klasické varianty. Kterou si zvolíte vy?
Přehled můžete mít ještě dnes
Jak získat výpis exekucí? Existuje několik variant, přičemž nejjednodušší z nich vede online cestou. Pojďme si ji proto popsat jako úplně první, neboť lze předpokládat, že ji také využije největší počet zájemců. Jde o návštěvu webu, jenž je provozovaný Exekutorskou komorou České republiky. Jinými slovy, hledat můžete přímo u zdroje, nic vám v tom nebrání. Existuje i několik různých přeprodejců, ale nejlepší bude, pokud využijete oficiální stránky. Centrální evidence exekucí, která je provozována na portálu www.ceecr.cz, umožní i vyhledávání dat bez nutnosti registrace. Na druhou stranu, je zřejmě jasné, že kdo se zaregistruje, má jisté výhody, může si například dobít kredit a nehradit každé jednotlivé hledání další transakcí kartou. Hodí se to zejména tehdy, když víte, že budete hledat častěji.
Služba je v provozu dlouho
Tento portál, kde můžete obdržet během krátké chvíle výpis exekucí, funguje od září 2021. Má za sebou tedy dlouhou dobu existence a nic nenasvědčuje tomu, že by neměl být v provozu i nadále. Naopak, v praxi se výborně osvědčil a pomohl řadě lidí zjistit podrobnosti o nich samých, případně také obchodních partnerech, přátelích nebo například potenciálních nových nájemnících. Důvodů, proč někoho prověřit, se jistě najdou desítky a někdy je to dokonce přímo nezbytné, už jen pro pocit jistoty. Co všechno můžete z takových dokumentů zjistit? Jaké informace se v nich běžně uvádí? Záleží také, zda jde o základní výpis nebo detailní výpis, přičemž ten druhý je opravdu komplexní a nechybí v něm ani detaily.
- Jaký exekutor byl pověřený řízením konkrétní exekuce. To je důležité, abyste se mohli spojit.
- V některých případech bylo exekuční řízení tzv. odloženo či přímo zastaveno. I to se dozvíte.
- Zásadní také je, o jakou vymáhanou povinnost vlastně jde. I tohle lze díky CEE brzy zjistit.
Jakým způsobem vyhledávat informace?
Každá služba něco stojí, to je pravidlo, které platí v dnešní době zcela univerzálně. V případě, že chcete získat výpis exekucí, připravte se, že zdarma to rozhodně nepůjde. Určitou částku sice bude nutné uhradit, ale jde spíše o symbolickou protihodnotu, kterou si může dovolit naprosto každý zájemce. Cesta je jednoduchá, vyberte si způsob hledání, jenž preferujete. Může to být kombinace jména a data narození nebo jména a adresy, hledat lze také podnikatele podle jejich IČO nebo v podstatě kohokoliv, a to na základě jeho RČ. Existuje také možnost vyhledávat právnické osoby. V případě, že znáte spisovou značku a jdete najisto, protože o exekučním řízení víte, je to také jedna z dostupných variant.
Kolik za tuto službu zaplatíte?
Cenovou hladinu lze popsat jednoduše. Vždy to bude otázka 60 Kč, což jsou peníze, které zaplatíte například za polévku z denního menu nebo nápoj v běžné restauraci. Tedy nic, co by bylo drahé nebo nedostupné. Platí zavedené pravidlo, že šedesát korun českých stojí samotné vyhledávání. V případě, že najdete exekuční řízení, k němuž lze zobrazit informace, dalších 60 Kč pak přinese detailní zprávu. Výpis exekucí je tak dostupný za malou protihodnotu a je pravda, že za klid v duši taková věc určitě stojí. Z detailu se dozvíte, o jakou povinnost vlastně jde nebo datum, kdy byl exekutor přidělen ke konkrétnímu případu. I to může být někdy při jednání důležité. Máte alespoň představu, jak dlouho už exekuce trvá, ev. k jakým došlo změnám. A jaké další alternativy máte, když nechcete řešit věc online?
Jiné zdroje mohou být neaktuální
Pozor, pokud budete poptávat informace jinde než u oficiálního zdroje, nemusí být vůbec správné. Třeba jen proto, že nebudou aktuální, takže Centrální evidence exekucí, o níž se stará Exekutorská komora ČR, je obecně jediný doporučovaný zdroj. Možná narazíte na jiné portály, ale bude lepší, když se vydáte jedinou cestou, o níž mluví také odborníci.
Osobní návštěva poštovní přepážky
Další z variant, jak získat výpis exekucí, je návštěva pobočky České pošty. Jedinou podmínkou je, aby měla Czech POINT, což si musíte dopředu také ověřit, jinak odejdete s nepořízenou. Pokud jde o vás, zaplatíte 75 Kč, pokud výpis je kratší než šest stran. V případě, že bude delší, uhradíte stokorunu. Platí to pro první ověřování podobných skutečností ve stávajícím kalendářním roce. Je důležité dodat, že každý další dotaz (a jakýkoliv, který se týká jiné osoby, než jste vy) může být dražší. Konkrétně uhradíte padesátikorunu za každou jednotlivou stranu výpisu. Platit je možné pouze hotově, nikoliv kartou, jak jste možná dlouhodobě zvyklí jinde. Poslední možnou variantou je návštěva jednoho ze sídel Exekuční komory ČR. Tuto možnost máte v Praze nebo v Brně.
Kde sídlí EKČR?
A kde najdete tato dvě sídla? V Praze je to v ulici Anglická 140/20. V největším městě Moravy zase Radnická 371, Brno-střed. Je však nutné, abyste se dostavili osobně. Proto využijte raději Czech POINT na poště nebo web, kde je všechno jednoduché a snadno dostupné. Podmínkou je jen platební karta, respektive účet, ze kterého můžete platit online platby a internetová přípojka, nic více! A navíc, je to pohodlné řešení, které jde ruku v ruce s dobou.